r e k l a m a
Partner portalu
Polska wieś jest smart! [+KONKURS]

Polska wieś jest smart! [+KONKURS]

Czy polska wieś jest smart? Okazuje się, że mieszkańcy terenów wiejskich, rolnicy, a także członkinie kół gospodyń wiejskich oraz działacze gmin wiejskich miewają problem z odpowiedzią na to pytanie. Z łatwością wymieniają jednak kilka innowacji zastosowanych w najbliższym otoczeniu, wskazują kluczowe dla jakości życia mieszkańców rozwiązania i kierunki rozwoju.  Jak więc jest z tą polską wsią?

Żeby jednak dobrze wprowadzić w zagadnienie i skonfrontować z badaniami, które przeprowadziliśmy na członkach społeczności wiejskich, chcielibyśmy powiedzieć kilka słów o nas. Wszak łatwiej rozmawiać (a na rozmowę mamy nadzieję), kiedy się wie, z kim ma się do czynienia.

Skąd więc pomysł na portal smartwies.pl?

Pomysł wypłynął, jak to zwykle bywa, z potrzeby. Wraz z partnerami: Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk oraz Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym zbadaliśmy grupę mieszkańców wsi i ich zainteresowanie nowoczesnymi rozwiązaniami, poprawą jakości życia na wsi, preferencje co do formy pozyskiwania informacji oraz zrozumienie pojęcia smart village (smart-wieś).

Naturalnym stało się, że będziemy chcieli się wynikami takiego badania podzielić z szerszym gronem odbiorców, a po długich rozważaniach ostatecznie stanęło na rozwiązaniu nowoczesnym i powszechnym, na portalu internetowym. Wyniki badań potraktowaliśmy więc nie jako zakończenie projektu, ale jego początek. Dlatego z nieukrywaną przyjemnością przedstawiamy portal, na którym tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu, będziemy publikowali najciekawsze informacje i inspiracje dla przedstawicieli gmin i aktywistów wiejskich, recenzje rozwiązań, które będziesz mógł wprowadzić w swoim gospodarstwie, a także wszystko to, co w mniejszym lub większym stopniu łączyć się będzie z ideą smart wsi. 

Zanim zaczniemy analizować wyniki badań, chcielibyśmy oznajmić, że (dobrym polskim zwyczajem) nie przychodzimy z pustymi rękami. Na końcu artykułu znajdziecie konkurs, w którym do zdobycia jest opaska sportowa Xiaomi Mi Band 4! 

Co mieszkańcy wsi wiedzą o pojęciu „smart wieś”?

Pojęcie „smart wieś” nie jest łatwe do wytłumaczenia. To pojemny zbiór, którego próba opisania za pomocą kilku słów zwykle kończy się porażką. Jak bowiem wytłumaczyć w prosty i przystępny sposób, że smart wieś to nie tylko aplikacja monitorująca stan upraw czy inna innowacja z zakresu produkcji żywności, rozwiązanie z zakresu transportu drogowego czy rzecznego, ale także wymiana informacji pomiędzy kołami gospodyń wiejskich, tablica ogłoszeń przed domem sołtysa, a nawet sąsiedzka inicjatywa? Ograniczeń właściwie nie ma, a spoiwem łączącym poszczególne dziedziny jest poprawa jakości życia mieszkańców na wsi.

Dlatego nie dziwi nas, że zarówno rolnicy, jak i członkinie kół gospodyń wiejskich oraz przedstawiciele gmin wiejskich, mieli spory problem z rozszyfrowaniem tego obco brzmiącego hasła. Jak się okazuje, aż 25% badanych nigdy nie słyszało o idei smart wsi, a 17% uznało, że to wieś zaopatrzona w wysokiej jakości Internet, co nie jest może odpowiedzią błędną, ale na pewno niepełną. Cieszy natomiast, że aż połowa (50%) ankietowanych udzieliła odpowiedzi, że smart village to wieś, w której stosowane są rozwiązania przyjazne mieszkańcom, co jest odpowiedzią pod którą moglibyśmy się podpisać.

wykres smartwies.pl

"Definicja definicją, ale z tych samych badań wynika, że aż 97% ankietowanych zainteresowanych jest tematami związanymi z poprawą jakości życia na wsi..."

Skąd zatem teoria, że polska wieś jest smart?

Definicja definicją, ale z tych samych badań wynika, że aż 97% ankietowanych zainteresowanych jest tematami związanymi z poprawą jakości życia na wsi, co przecież, jak już wspomnieliśmy, stanowi najważniejszy element rozwiązań smart villages.

Zdecydowana większość korzysta już z rozwiązań, które w oczywisty sposób ułatwiają życie osobom z terenów wiejskich. Kiedy zapytaliśmy o konkrety, okazało się przekrój „ułatwień” jest naprawdę szeroki – od używania oprogramowania wspierającego rolnictwo (4%), po korzystanie z odnawialnych źródeł energii (10%), aż wreszcie po szkolenia online (16%) czy zakupy (30%) i sprzedaż internetową (9%). 

Wydawać by się mogło, że zakupy przez Internet to standard i nie ma to nic wspólnego z nowoczesnymi rozwiązaniami smart villages. Nic bardziej mylnego. W nieco bardziej zurbanizowanych terenach i miastach, gdzie odległość do galerii handlowej jest mniejsza niż do lokalnej poczty, te rozwiązania może i są jedynie wygodną alternatywą, ale dla osób z terenów wiejskich są często jedynym rozwiązaniem. Umożliwiają, w prosty i szybki sposób dostęp do towarów niedostępnych w lokalnych, wiejskich sklepach. Jest to więc idealny przykład rozwiązania szytego na miarę prawdziwych potrzeb wsi, a powszechność tego rodzaju zakupów świadczy o zaawansowaniu technicznym mieszkańców i szybkim przyswajaniu rozwiązań, które w znacznym stopniu mogą pomóc  znieść np. ograniczenia transportowe wsi.

Jakie rozwiązania najbardziej interesują mieszkańca polskiej wsi?

Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że największym zainteresowaniem cieszą się treści związane z pozyskiwaniem środków finansowych (28%). Poza sprawami finansowymi, mieszkańca terenów wiejskich interesuje również rolnictwo (12%) ochrona środowiska naturalnego (11%), innowacje społeczne (10%), zdrowie (6%), kultura (6%), OZE (6%), technologia (5%), ekologia (5%) prawo (4%) czy edukacja (3%). W tym miejscu musimy zaznaczyć, że każda z wymienionych dziedzin dostanie wkrótce swoją przestrzeń na naszym portalu i już teraz warto dodać nas do listy źródeł informacji, z których warto korzystać. No właśnie…

wykres smartwies.pl

W jaki sposób mieszkańcy wsi pozyskują informacje, a w jaki chcieliby je pozyskiwać?

Jeśli chodzi o kanały, jakimi pozyskiwane są informacje – niewątpliwie mieszkaniec wsi stawia na rozwiązania cyfrowe. Aż 30% ankietowanych odpowiedziało, że informacje na temat poprawy jakości życia na wsi czerpie z portali internetowych, a kolejne 20% z mediów społecznościowych. Można więc powiedzieć, że dla połowy badanych Internet to podstawowe źródło informacji w tym zakresie.

Nie zdziwi więc chyba nikogo, że jako preferowane źródła informacji ankietowani wskazali przede wszystkim kanały cyfrowe. Obywatel wsi chętnie będzie czytał artykuły zamieszone na portalach (25%), sprawdzi newsletter (10%; zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera), ma ochotę uczestniczyć w webinariach (9%), chciałby, żeby informacje były dostępne za pośrednictwem podcastów (4%), filmów (6%), a najlepiej, żeby wszystko było schowane w jego smartfonie w aplikacji (8%).

Głód wiedzy w zakresie innowacji jest olbrzymi, a mieszkańcy, (mniej lub bardziej świadomie) aktywnie uczestniczą w procesie czynienia swojej wsi smart korzystając z rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie z dala od aglomeracji miejskich, nawet tak oczywistych, jak zakupy online czy korzystanie z newsletterów. 

Zachęcamy więc do regularnego śledzenia naszego portalu. Będziecie mieli okazję poznać te mniej oczywiste przykłady smart innowacji. Porozmawiamy o wiejskim cyber-aktywizmie, o formach komunikacji z lokalnymi samorządami, a nawet o kilku głośnych aplikacjach na smartfony.

Jeśli chcesz poznać szczegółowe wyniki badania – napisz na naszego maila redakcyjnego: redakcja@smartwies.pl, a chętnie podzielimy się prezentacją z wynikami.

Konkurs – czym dla Ciebie jest smart wieś?

Obiecaliśmy konkurs i zamierzamy dotrzymać słowa. 
Korzystając z tego, że miałeś okazję zapoznać się z pojęciem smart wieś i tym, jak jest ono odbierane przez społeczność wiejską, chętnie poznalibyśmy również Twoją opinię na ten temat. Dlatego proponujemy prostą formułę konkursową:

Dokończ zdanie: Smart wieś to dla mnie…

Odpowiedzi przesyłajcie za pomocą formularza: FORMULARZ KONKURSOWY

Z nadesłanych propozycji, wybierzemy jedną, którą wyróżnimy nagrodą w postaci opaski Xiaomi Mi Band 4. Liczymy na kreatywne odpowiedzi, które przybliżą nam Waszą osobistą perspektywę.

Na zgłoszenia czekamy do 30.11.2020 r., a zwycięzcę ogłosimy w jednym z naszych artykułów, o którym poinformujemy za pomocą notyfikacji push (powiadomienia na stronie) oraz w newsletterze. Warto się więc zapisać.

Pamiętajcie, że nie ma błędnych odpowiedzi, są jedynie nienagrodzone. 😉


Redakcja smartwies.pl
r e k l a m a

Polecany artykuł

r e k l a m a
r e k l a m a

Polecane z TPR