r e k l a m a
Partner portalu
Jak dostać pieniądze - 7 otwartych naborów na dofinansowania, konkursy, granty i dotacje

Jak dostać pieniądze - 7 otwartych naborów na dofinansowania, konkursy, granty i dotacje

Wybraliśmy 7 dotacji, grantów i konkursów, w których możecie otrzymać dofinansowanie na rozwój.

PROW 6.2 – Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich

Temat znany już chyba każdemu mieszkańcowi wsi (a na pewno rolnikowi), ale gdyby jakimś cudem Wam umknęło – wsparcie, jakie można otrzymać to 150 tys. zł, 200 tys. zł lub nawet 250 tys. zł w zależności, ile nowych miejsc pracy utworzymy. Co warto zaznaczyć, nie jest wymagany wkład własny. Wsparcie przysługuje rolnikowi, małżonkowi rolnika lub domownikowi rolnika, który podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie, co najmniej od 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Może to być doskonała okazja, żeby przyspieszyć realizację marzeń o własnym hoteliku lub sklepie online z lokalnym rękodziełem? Trzeba się jednak spieszyć – wnioski przyjmowane są już tylko do 30 listopada 2020 roku.

Stypendia Pomostowe – stypendia studenckie dla uczniów z terenów wiejskich

Edukacja wyższa to inwestycja, na pewno bardzo kosztowna dla osób mieszkających z dala od ośrodków akademickich. Na pomoc przychodzi Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości z programem Studiów Pomostowych, który oferuje stypendia dla młodzieży mieszkającej w małych miejscowościach i na wsi (do 20 tys. mieszkańców). Na zdolnych maturzystów czeka nawet 5000 zł wypłacane w ratach przez pierwszy rok studiów. To jednak nie wszystko, ponieważ program nie ogranicza się jedynie do pierwszego roku studiów. Na kolejnych latach kwoty dofinansowania są jednak zróżnicowanej wysokości.

Podstawowym warunkiem jest przyjęcie na polską uczelnię publiczną, wspomniane powyżej miejsce zamieszkania (wieś i małe miasta), bycie częścią rodziny o niskich dochodach oraz oczywiście dobre wyniki w nauce. Poza tym należy spełnić jeden z warunków: pochodzić z rodziny byłego pracownika PGR; być finalistą olimpiad przedmiotowych w szkole ponadgimnazjalnej; pochodzić z rodziny wielodzietnej, być wychowankiem rodziny zastępczej bądź państwowego domu dziecka lub posiadać rekomendację lokalnej organizacji pozarządowej.

Wszystko, co musicie wiedzieć znajdziecie tutaj: http://www.stypendia-pomostowe.pl/

Wielkie Wyzwanie – Energia, konkurs dla wynalazców

Tym razem coś dla naukowców, wynalazców i wszystkich tych, którzy potrafią przekuć pomysł w sensowny projekt. Celem konkursu jest stworzenie kompaktowego, przydomowego urządzenia zdolnego do przekształcania energii wiatru w energię elektryczną oraz jej magazynowania w najefektywniejszy sposób. Brzmi skomplikowanie? Jasne, ale gra jest warta świeczki – najlepszy projekt zostanie nagrodzony kwotą 1 000 000 zł. Wierzymy, że nie takie wynalazki trzymacie w szafie „na czarną godzinę”. 😉

Na złożenie wniosków zostało niewiele czasu – drużyny rejestrowane są do 14 grudnia. 

O szczegółach przeczytacie tutaj: https://wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl/

Mój Prąd – dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznych

Fotowoltaika to temat na czasie. Nie dziwne, że pojawiły się programy wspierające rozwój tej gałęzi energetyki prosumenckiej. Warto zapoznać się z programem Mój Prąd, który oferuje wsparcie nawet do 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie (w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych). Lepszego momentu na tę inwestycję może już nie być. Termin drugiego naboru (pierwszy minął w 2019 roku) - 18.12.2020. Wnioski składać można wyłącznie online.

Warunkiem skorzystania z programu, jest umowa regulująca kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej z wytworzonej mikroinstalacji.

Wszystkiego dowiecie się ze strony: https://mojprad.gov.pl/ 

Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój.

Termin przyjmowania wniosków w ARiMR na małe przetwórstwo uległ zmianie! Przedłużony nabór potrwa aż do 24 grudnia. Może warto więc postarać się o taki prezent pod choinkę i spróbować zdobyć aż 500 tys. zł na otwarcie zakładu przetwórstwa.
  • Na co konkretnie można wydać pieniądze?
  • Na budowę, rozbudowę lub modernizację budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej,
  • na zakup oraz instalację maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania,
  • zakup aparatury pomiarowej i kontrolnej,
  • inwestycje związane z dostosowaniem pomieszczeń pomocniczych służących przygotowaniu posiłków (np. kuchni) i pomieszczeń gospodarczych służących do przechowywania produktów żywnościowych,
  • zakup maszyn czy urządzeń służących ochronie środowiska.

Informacji szukajcie tutaj: https://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/termin-skladania-wnioskow-o-przyznanie-pomocy-na-male-przetworstwo-i-rhd-wydluzony-o-miesiac.html 

XI edycja Funduszu Naturalnej Energii - grant dla instytucji publicznej

Pół miliona złotych - tyle wyniósł tegoroczny budżet Funduszu Naturalnej Energii organizowanego przez firmę GAZ-SYSTEM.

Pieniądze przeznaczone będą na dofinansowanie projektów związanych z ze zmianami klimatu, gromadzeniem i racjonalnym wykorzystaniem wody oraz oszczędzaniem energii i korzystaniem z alternatywnych jej źródeł. 

Wnioski mogą składać szkoły, instytucje pożytku publicznego, przedszkola, stowarzyszenia i fundacje z 6 województw: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego i zachodniopomorskiego.

Teraz najważniejsze: Wnioski można składać do 17 grudnia 2020 roku, do godziny 23:59.

Dodatkowych informacji szukacie tutaj: http://www.gazsystemdlanatury.pl/o-konkursie/

Moja Smart Wieś. IDEA i FAKT – konkurs na zrealizowane inicjatywy i pomysły

Ostatnią z zaprezentowanych możliwości zdobycia środków finansowych związanych z rozwojem i poprawą życia na wsi jest druga edycja konkursu Moja Smart Wieś. IDEA i FAKT organizowana przez Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk. Do wygrania nagrody pieniężne w wysokości 2 x 5000 zł, 2 x 4000 zł, 2 x 3000 zł, 10 x 1000 zł – jest o co walczyć! Żeby wygrać, należy wystartować w jednej z dwóch kategorii FAKT lub IDEA i opisać albo funkcjonujące już rozwiązanie z zakresu Smart Villages, albo zaprezentować swój pomysł na innowację, która poprawi jakość życia lokalnej społeczności. Zgłoszenia konkursowe przyjmowane są do  31 grudnia 2020 roku.

W konkursie może wziąć udział każdy, komu bliskie są problemu obszarów wiejskich. 

Zgłaszane prace powinny mieć formę opisu lub eseju uzupełnionego o zdjęcia, rysunki, filmy czy infografiki. Maksymalna objętość zgłoszenia to 5000 słów.

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli interesuje Was temat dofinansowań, grantów i konkursów związanych z innowacją, poprawą jakości życia na wsi, odnawialnymi źródłami energii, ułatwieniami dla lokalnych społeczności – już teraz zapiszcie się do newslettera. Będziemy informować o wszelkich nowych formach pozyskiwania środków.Redakcja smartwies.pl
r e k l a m a

Polecany artykuł

r e k l a m a
r e k l a m a

Polecane z TPR