r e k l a m a
Partner portalu
Jak wdrożyć niedrogie Smart rozwiązania? Przykłady z Kiełpina

Jak wdrożyć niedrogie Smart rozwiązania? Przykłady z Kiełpina

Ławka z ogniwem fotowoltaicznym zasilająca małe urządzenia elektryczne, zestaw trampolin ziemnych, Hot Spot na terenie placu zabaw, nowoczesna wiata rowerowa – to nie udogodnienia modnego osiedla nieopodal centrum Warszawy, ale rozwiązania, które wdrożył u siebie niewielki Kiełpin.

Od słowa do słowa…

Wyłaniając zwycięzcę konkursu „Smart Wieś to dla mnie….” nie mieliśmy pojęcia, że nagrodzonym został sołtys miejscowości Kiełpin, który jest nie tylko zaangażowanym aktywistą wiejskim, ale także bardzo sprawnym organizatorem Smart rozwiązań.

Krótka wymiana uprzejmości przy okazji załatwienia formalności związanych z wysyłką nagrody przerodziła się w dyskusję na temat innowacyjnych rozwiązań do wdrożenia na wsi. Pan Paweł Stasiak, sołtys Kiełpina opowiedział mi o zrealizowanych inicjatywach – o nowoczesnej ławce zasilanej energią słoneczną, za pomocą której można ładować smartfony oraz o Hot Spocie (miejscu z darmowym dostępem do bezprzewodowego Internetu) na placu zabaw. Słuchałem przecierając oczy ze zdziwienia. Wiele z przedstawionych inicjatyw nie jest realizowanych w miejscowościach kilkukrotnie większych dysponujących wyższymi budżetami! A tutaj… dzięki kreatywności i determinacji samorządowców mały Kiełpin może pochwalić się udogodnieniami realnie wpływającymi na jakość życia lokalnej społeczności.

Nie uwierzę, póki nie zobaczę

Rozmowa, rozmową, ale nauczony doświadczeniem poprosiłem pana Pawła Stasiaka o kilka fotografii. Zdarzyło się już wielokrotnie, że wspaniała inicjatywa okazywała się znacznie mniej spektakularna, gdy wnikałem w szczegóły. W tym przypadku… wszystko było dokładnie tak, jak opisał to pan Paweł, a nawet lepiej. Muszę przyznać, że Kiełpin dysponuje niezwykle nowoczesną przestrzenią dostępną dla mieszkańców.

Zobaczcie zresztą zdjęcia.

Co udało się zrealizować? Ile to kosztowało?

Postanowiłem, że dopytam o wybrane przedsięwzięcia i zaprezentuję Wam, czego można dokonać w ciągu zaledwie 2 lat. 

W 2019 roku:

  • Zakupiono i zamontowano ławkę z ogniwem fotowoltaicznym zasilającą małe urządzenia elektryczne. Inwestycję zrealizowano w ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw (MIAS 2019), a całość kosztowała około 12 tys. zł ( z czego program pokrył 10 tys. zł)
  • Dokonano zakupu i montażu wiaty rowerowej. Tutaj również posłużono się programem MIAS 2019, a inwestycja wyniosła w sumie 8 tys. zł.

W 2020 roku:

  • Zamontowano kamery CCTV na terenie placu zabaw.
  • Stworzono Hot Spot na terenie placu zabaw. Inwestycja ta została zrealizowana w ramach programu "Internet dla każdego", w którym to Kiełpin otrzymał około 18 tys. zł.
  • Zakupiono i zamontowano… zestaw trampolin ziemnych! Inicjatywa zrealizowana w ramach budżetu sołectwa Kiełpin i w ramach Łomiankowskiego Mechanizmu Partycypacyjnego 2020 (można było głosować na wybrany projekt). Koszt realizacji wyniósł około 15 tys. zł.

Trudności podczas realizacji

Pan sołtys zaznacza, że inicjatywy tego typu nie należą do najłatwiejszych i gdyby nie kolektywna wytrwałość sołectwa Kiełpin, pracowników Urzędu Gminy Łomianki wsparta determinacją radnych gminy podczas posiedzeń odpowiednich komisji, żadna z wymienionych rzeczy nie zostałaby zrealizowana. Wytrwała, wspólna praca przyniosła jednak efekty – dodaje z dumą Paweł Stasiak, inicjator kiełpińskich zmian.

Jedną z najczęstszych przeszkód pojawiających się na drodze do realizacji inicjatyw stoją oczywiście pieniądze. Tutaj ważna jest umiejętność pozyskiwania środków z różnego rodzaju programów, grantów i konkursów.

Dodatkowo, często dochodzi do problemów związanych z odpowiednią wyceną inwestycji. Ceny usług i materiałów budowlanych są bardzo dynamiczne, a projekty wycenione na trzy lub szczęść miesięcy wstecz okazują się dużo droższe niż wstępnie zakładano.

Pan Paweł wspomina również, że kluczowy jest aspekt społeczności – bez niej trudno o udaną realizację inicjatywy. Jak mówi – współpraca czyni cuda, a zgoda buduje!

Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, co udało się zrealizować we wsi Kiełpin. Mamy nadzieję, że podane przykłady posłużą Wam jako inspiracje do realizacji projektów w Waszych miejscowościach.

 

--

Masz ciekawy przykład Smart realizacji w Twojej wsi? Napisz do nas: redakcja@smartwies.pl, chętnie opiszemy projekt na łamach portalu.

 

Piotr Stanisławski

r e k l a m a
r e k l a m a
r e k l a m a

Polecane z TPR