r e k l a m a
Partner portalu
Włoscy producenci żywności kontra koronawirus

Włoscy producenci żywności kontra koronawirus

Włoska Konfederacja Rolników (CIA) na specjalnie zaprojektowanej platformie, pod hasłem „Z pola do stołu” proponuje konsumentom możliwość szybkiego zakupu produktów od rolnika.

CIA Agricoltori Italiani jest włoską organizacją handlową – jedną z największych w Europie – działającą na rzecz poprawy i ulepszenia sektora pierwotnego, czyli rolniczego,  a także na rzecz poprawy warunków pracy w tym sektorze. Powstała w 1977 roku pod nazwą Włoska Konfederacja Rolników. Liczy około 900 tysięcy członków. 

W obszarze zainteresowań CIA są ochrona i rozwój przedsiębiorcy rolnego i jego firmy, ochrona dochodów rolników i prawa do pracy w rolnictwie, umacnianie pozycji sektora podstawowego we włoskim systemie gospodarczym, dbanie o konkurencyjność firm rolniczych na rynkach, ale też budowanie w społecznej świadomości kultury ziemi rozumianej jako dobro wszystkich, ale też dobro ograniczone i nie do odtworzenia. Włoscy rolnicy należący do CIA stawiają na zrównoważone rolnictwo, w tym na dbanie o jakość i bezpieczeństwo żywności, edukację w zakresie żywności, ochronę i poprawę stanu środowiska, rolnictwo ekologiczne, agroturystykę czy alternatywne źródła energii. CIA publikuje też materiały prawne dotyczące rolnictwa. 

Włoska Konfederacja Rolników ma siedzibę w Rzymie i jest obecna w około 5 tysiącach włoskich gmin, ma przedstawicielstwo w Brukseli i jest członkiem COPA  i OMA. 


Od rolnika do seniora
Dlaczego mówimy o Włoskiej Konfederacji Rolników? Dlatego, że podobnie jak organizacje rolnicze w kilku innych krajach europejskich, w szczególny sposób zaznaczyła swoją obecność podczas pandemii koronawirusa. Na celownik wzięła osoby szczególnie narażone na ryzyko zachorowania, czyli seniorów. Na specjalnie zaprojektowanej platformie, pod hasłem „Z pola do stołu” (Z pola na stół) zaproponowano konsumentom możliwość szybkiego zakupu produktów od rolnika. 

„Zminimalizowaliśmy odległość między polem a stołem, aby umożliwić każdemu w tej wyjątkowej dla kraju sytuacji kupowanie oryginalnych produktów rolnych. W tym duchu wszystkie gospodarstwa związane z CIA robią wszystko, co mogą, by nie pozbawiać szczególnie zagrożonych konsumentów włoskich produktów regionalnych…” – czytamy na stronie internetowej tej inicjatywy. 

 

Platforma „Z pola na stół” opublikowała listę firm, które realizują sprzedaż z dostawą do domu nie tylko świeżych produktów, ale i gotowych posiłków przygotowywanych przez gospodarstwa agroturystyczne. Na liście znalazły się też firmy sprzedające kwiaty cięte i doniczkowe, rośliny aromatyczne oraz ozdobne, tak by w tym trudnym czasie balkony nie pozostały bez dekoracji. Lista gospodarstw jest nieustannie aktualizowana. 


Rabat od rządu

Włoski rząd wyemitował kupony dystrybuowane przez gminy i umożliwiające konsumentom kupującym poprzez platformę skorzystanie z rabatu w wysokości 10%. Produkty zamawia się bardzo prosto. Wystarczy wejść na stronę, wybrać swój region. Jego nazwa opatrzona jest reklamowym zdjęciem z charakterystycznym widokiem. Następnie system prowadzi do podstrony, na której znajdziemy nazwy subregionów. Po kliknięciu na jeden z nich uwidacznia się lista firm-gospodarstw w nim zlokalizowanych, z nazwą gminy, nazwiskiem osoby do kontaktu, numerem telefonu do niej, adresem e-mail i informacją w jaki sposób można dokonywać płatności. Obok tych danych znajduje się lista produktów dostępnych w gospodarstwie. 


Bezpieczna dostawa

Produkty zamawia się, kontaktując się telefonicznie z gospodarstwem. Podczas rozmowy uzgadnia się hasło, które będzie obowiązywać podczas dostawy. Senior ma je zapamiętać albo zapisać. Hasło jest swoistą przepustką dla dostarczającego. Senior może bezpiecznie otworzyć drzwi, kiedy usłyszy je przez domofon. Płatność – gotówką lub kartą – następuje w trakcie dostawy. 

 

Autorzy platformy do zakupów prosto od rolnika zadbali też o istotne drobiazgi. Na stronie znajdziemy nie tylko dokumenty z regionalnymi regulacjami prawnymi dotyczącymi pandemii koronawirusa, ale też formularz oświadczenia konsumenta, w którym należy podać swoje dane, a także zadeklarować, że nie przebywa się na kwarantannie ani nie jest się zdiagnozowanym pozytywnie w kierunku COVID-19. W zakładkach znajdziemy też do ściągnięcia materiały reklamujące akcję, w tym m.in. „plakat solidarności”, promujący ścisłą współpracę producentów rolnych z konsumentami. 

Karolina Kasperek

 

 

 

 

            

 

 

r e k l a m a

Polecany artykuł

r e k l a m a
r e k l a m a

Polecane z TPR